close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.

Przyszłość z aktywną integracją


.

 

Fundacja Nowy Horyzont w partnerstwie z Regionalnym  Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu zaprasza do udziału w projekcie: „Przyszłośc z aktywną integracją”. Projekt jest realizowany w okresie pażdziernik 2022 – wrzesień 2023 w ramach Poddziałania 7.1.2 WRPO +, w subregionie pilskim, czyli na obszarze powiatów pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego, złotowskiego oraz wągrowieckiego.

CEL GŁÓWNY: Zwiększenie aktywności społeczno-zawodowej 20 os. (w tym 11K) zagrożonych wyklucz. społ. zam. pow. pilski w okresie do IX.2022r.- IX.2023r. poprzez rozwój spójnego systemu usług aktywnej integracji oraz wzmocnienie skuteczności działań instytucji rynku pracy, NGO, JST na terenie subregionu pilskiego w zakresie nowoczesnych, zintegrowanych form pomocy.
GRUPA DOCELOWA:
- 20 os. zagrożonych wykluczeniem społecznym (11K i 9M) zam. pow. pilski Woj. WLKP.
- odbiorcy działań sieciujących tj. przedstawiciele m.in. władz samorządów lokal., instytucji pom. i integracji społ.i rynku pracy , NGO, społeczn. lokal.oraz innych podmiotów dział.na rzecz wsparcia os. zagroż. wyklucz. społ. z subregionu pilskiego.
FORMY WSPARCIA:
W ramach typu :
- zajęcia w CIS w ramach warsztatów gastronomicznego i pielęgnacji terenów zielonych,
- wsparcie psychologiczne,
- doradztwo zawodowe,
- kurs komputerowy,
- szkolenia zawodowe,
- grupa wsparcia dla osób uzależnionych
- aktywna integracja.
W ramach typu 2:
W partnerstwie z ROPS prowadzone będą dział.sieciujące w subregionie pilskim. Działania sieciujące dot.będą zawiązania współpracy, partnerstw,wymiany doświadczeń, na rzecz rozwoju i upowszechniania usług aktywnej integracji; sieciowanie dot. będzie władz lokalnych, instytucji pomocy i integracji społecznej rynku pracy,NGO oraz innych podmiotów działających na rzecz os. zagrożonych wykluczeniem społecz

Całkowita wartość projektu 1 932 081,00 PLN

Kwota dofinansowania 1 835 476,95 PLN

Biuro projektu mieści się w Róży Wielkiej 31 A, 64-930 Szydłowo ( Centrum Integracji Społecznej) 

 W naszym projekcie realizowane będą 4 zadania:

1.       Kompleksowa usługa aktywnej integracji w CIS - utworzenie nowego warsztatu gastronomicznego.

Realizator zadania: Fundacja Nowy Horyzont.

Grupa docelowa: osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, zwłaszcza:

  • Korzystający ze świadczeń pomocy społecznej
  • Osoby korzystające z POPŻ

CZAS REALIZACJI: cały okres projektu.
Dla 10 UP opracowany zostanie Indywidualna Ścieżka Reintegracji (IŚR) zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym. UP podpiszą kontrakt na wzór kontraktu socjalnego.
CEL: określenie zakresu i formy reintegracji zawodowej i społecznej.
Warsztaty prowadzone będą dla 10 UP w 12 miesięcznym cyklu:10.2022 r.–09.2023r. Działania z zakresu reintegracji zawodowej i społecznej (zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym) polegające na codziennym udziale UP w zajęciach w CIS odbywać się będą przez min.6 godz.5 dni w tyg. W ramach zajęć UP będą brali udział w: -zajęciach warsztatów gastronomicznych - przygotowujących do podjęcia zatrudnienia w zawodach związanych z przygotowywaniem posiłków, świadcz. usług cateringowych. Warsztaty prowadzone przez instruktora praktycznej nauki zawodu. -doradztwie psychologicznym - indywidualnym i grupowym.
Zakres warsztatów: motywacja, komunikacja, praca w grupie, stres, asertywność.
- doradztwie zawodowym - indywidualnym i grupowym
- szkoleniu zawodowym. Wszyscy UP objęci zostaną szkoleniem zawodowym zgodnie z Indywidualną Ścieżką Reintegracyjną. 
- kursie komputerowym - opis w zad. nr 2

2. Kompleksowa usługa aktywnej integracji w CIS - prowadzenie warsztatu pielegnacji terenów zielonych

Realizator zadania: Fundacja Nowy Horyzont.

Grupa docelowa: osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, zwłaszcza:

  • Korzystający ze świadczeń pomocy społecznej
  • Osoby korzystające z PO PŻ

 CEL: określenie zakresu i formy reintegracji zaw.j i społecznej.

Warsztaty prowadzone będą dla 10 UP w 12 miesięcznym cyklu: 10.2022 r.–09.2023 r.
Działania z zakresu reintegracji zawodowej i społecznej (zgodnie z ustawą o zatrud. socj.) polegające na codziennym udziale UP w zajęciach w CIS odbywać się będą przez min. 6 godz. 5 dni w tyg. W ramach zajęć UP będą brali udział w:
-zajęciach warsztatów pielęgnacji terenów zielonych-przygotowujących do podjęcia zatrudnienia w zawodach związanych z pracami ogrodniczymi i opieką nad terenami zielonymi. Warsztaty prowadzone przez instruktora praktycznej nauki zawodu.
- doradztwie psychologicznym - indywidualnym i grupowym,
ćwiczenia aktywizacyjne-symulacje sytuacji, aktywne włączanie.
Zakres warsztatów: motywacja, komunikacja, praca w grupie, stres, asertywność.
- doradztwie zawodowym - indywidualnym i grupowym

- kursie komputerowym (min. 40 godzin) zakres: korzystanie z internetu, komunikatorów, platform cyfrowych, e-puap, bankowość elektroniczna, cyfrowa komunikacja z instytucjami itp.

- kursie/szkoleniu zawodowym (Moduł Kuźnia fachowców PIW EQUAL) uzupełniającym wiedzę, doświadczenie i/lub kwalifikacje potrzebne do podjęcia
zatrudnienia. Kursy przeprowadzone będą w zewnętrznych instytucjach szkoleniowych lub zorganizowane w CIS

3. Aktywna integracja 

Realizator zadania: Stowarzyszenie Rozwojowi.pl

Grupa docelowa: uczestnicy CIS

 Cel: integracja uczestników CIS z otoczeniem, zniwelowanie czynników powodujących wykluczenie społeczne i marginalizację społeczną,

zwiększenie umiejętności współpracy, wzrost kompetencji komunikacyjnych i społecznych, zwiększenie umiejętności gospodarowania budżetem
domowym, zagospodarowania czasu wolnego. Działanie obejmie wszystkich uczestników CIS.
CZAS REALIZACJI: przez okres całego projektu.
W ramach zadania zaplanowano działania:
1. Warsztaty rozwojowe w ramach Klub gier. Zajęcia będą odbywały się grupowo. Do zajęć wykorzystywane będą gry (planszowe i karciane):
-kooperacyjne - rozwijające umiejętność współpracy
-integracyjne - zwiększające kompetencje komunikacyjne i społeczne,
-gry rozwijające strategiczne - rozwijające umiejętności ekonomiczne i planowania.
Spotkania odbywają się pod okiem instruktora, który wyjaśnia zasady gry, prowadzi zajęcia, przygotowuje zadania dla UP itp.

 4. Działania sieciujace w subregionie pilskim

Realizator zadania: Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poznaniu

Grupa docelowa: przedstawiciele władz lokalnych, OPS, organizacji pozarządowych

W ramach zadania prowadzone będą warsztaty i szkolenia podnoszące poziom wiedzy i kompetencje skierowane do JST,OPS,NGO i innych podmiotów działających w sferze integracji społecznej. Planowane są warsztaty i szkolenia na poziomie poszczególnych gmin ale również konferencje powiatowe i subregionalne. Przewidujemy promocję dobrych praktyk poprzez organizację wizyt studyjnych, których uczestnikami  będą przedstawiciele samorządów lokalnych: gminnych i powiatowych, organizacji pozarządowych, ośrodków pomocy społecznej i innych zainteresowanych podmiotów.

 Powyższe 4 działania realizowane w projekcie mają uzupełniać się, inspirując do nowego podejścia i nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej.

 Partnerzy projektu 

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu – jest  wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną realizującą zadania z zakresu polityki społecznej a w szczególności pomocy społecznej. ROPS zajmuje się m.in. monitorowaniem wybranych problemów społecznych, promowaniem nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej ,koordynowaniem działań na rzecz sektora ekonomii społecznej w regionie. Dysponuje wykwalifikowaną  kadrą, posiada doświadczenie w realizacji wielu projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Więcej o partnerze http://www.rops.poznan.pl

Fundacja Nowy Horyzont - działa w obszarze integracji społecznej od 2007 roku. Realizuje projekty głównie w północnej Wielkopolsce i woj. Zachodniopomorskim. Swoje doświadczenia zbierała realizując projekty w ramach PO Kapitał Ludzki, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz na zlecenie Powiatowych Urzędów Pracy. Uczestnikami projektów były dzieci  i młodzież, społeczności lokalne, osoby wykluczone. W swojej pracy stawia na wzajemność – wolontariat uczestników projektów. Nasi wolontariusze pracowali na rzecz szkół, domów dziecka, domów pomocy społecznej a także porządkowali zabytkowe obiekty militarne Wału Pomorskiego.

Bieżące Informacje o prowadzonych w projekcie działaniach na stronie  https://www.facebook.com/fundacjanowyhoryzont/