close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.

Nowe ścieżki reintegracji dla uczestników CIS


 

  Projekt pod nazwą „  Nowe ścieżki reintegracji dla uczestników  Centrum Integracji Społecznej w Róży Wielkiej”  dofinansowany jest przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z budżetu państwa w ramach  programu  OD WYKLUCZENIA DO AKTYWIZACJI.EDYCJA 2021

Całkowita wartość zadania wynosi 168 000 PLN, dofinansowanie 150 000 PLN.

Zadanie realizowane jest w Gminie Szydłowo w okresie kwiecień 2021 – grudzień 2021.

GRUPA DOCELOWA

Wytypowano grupę docelową, do której skierowana będzie niniejsza oferta : będą ją stanowiły osoby które, podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i znajdują się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym (art. 1 ust. 2 pkt.1-8 Ustawy).

Oferta zakłada objęcie wsparciem co najmniej 21 osób, które będą uczestniczyły w reintegracji społeczno-zawodowej w ramach CIS. Uczestnicy, o których mowa powyżej, zostaną skierowani do udziału w zajęciach przez ośrodek pomocy społecznej (OPS)

W ramach projektu mamy zamiar zapewnić kompleksową usługę reintegracji w taki sposób, aby dostosować ją do potrzeb pracodawców (wprowadzając do niej nowe elementy i rozszerzając o nowe działania zgodne z potrzebami pracodawców).

Dzięki kilkuletniemu funkcjonowaniu CIS oraz znajomości lokalnego środowiska, możemy stwierdzić, iż wsparcia poprzez kompleksową usługę reintegracji potrzebują szczególnie osoby, które są trwale oddalone od rynku pracy i które najtrudniej na otwarty rynek pracy przywrócić. Ludzie ci doświadczają takich barier jak – bariery przestrzenne (miejsce zamieszkania oddalone od miejsca, w którym świadczone są usługi,czy dostępny jest rynek pracy), finansowe (tj. środki finansowe, jakimi miesięcznie dysponuje osoba są tak skromne, iż osoby te nie są w stanie zapewnić sobie opłaty na przejazd na zajęcia w CIS/do pracy, by ją rozpocząć). Takie osoby pochodzą  najczęściej z terenów wykluczonych komunikacyjnie (gdzie nie kursuje żaden publiczny transport  lub kursuje bardzo rzadko i w godzinach, w których trudno dostosować np. dojazd do pracy) . Ludzie ci nie mają w związku z tym możliwości, aby dostać się na zajęcia/czy do pracy), dokucza im brak pracy i ubóstwo. Są to najczęściej osoby z bardzo niskim wykształceniem, bez kwalifikacji zawodowych – niepracujące i tej pracy aktywnie nie poszukujące. Osoby te, z powodu długotrwałej deprywacji/izolacji społecznej, braku aktywności  i ograniczonego uczestnictwa w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym nie są w stanie pokonać swoich wewnętrznych barier psychologicznych – lęków społecznych, niskiej samooceny i obniżonego poczucia własnej wartości. Te bariery psychologiczne sprawiają, iż osobom tym bardzo trudno jest wyjść do ludzi, być w grupie, spróbować swoich sił, zmotywować się do pracy,do zdobycia doświadczenia. Z naszą ofertą chcemy trafić do ludzi, którzy są pogrążeni w niemocy z powodu wewnętrznych barier psychologicznych długie lata pozostają bez jakiegokolwiek konkretnego zajęcia, pracy oraz tkwią zamknięci i samotni w domach, pozbawieni szerszych relacji społecznych (zamknięci tylko w kręgu swoich domowników) . Takim ludziom trudno postawić pierwszy krok, brak im wiary we własne siły, widzą przed sobą często zamknięty horyzont możliwości – nie dostrzegają nawet potencjalnych szans wyjścia z marazmu.

 

ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

Zadanie 1  - Dostosowanie oferty reintegracyjnej CIS do potrzeb pracodawców

1. Prowadzenie warsztatu aktywizacji zawodowej -  I grupa - uwzględniającego potrzeby PES/pracodawców -  zapewnienie kadry, która organizuje i prowadzi całość procesu reintegracji społeczno-zawodowej zgodnie z zapisami Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego. Przewidujemy finansowanie zatrudnienia  na umowę o pracę instruktora praktycznej nauki zawodu na pełen etat, do realizacji zajęć z zakresu reintegracji zawodowej.

2. Prowadzenie reintegracji społecznej dla wszystkich uczestników CIS poprzez organizację zajęć oraz indywidualnego wsparcia - zatrudnienie na umowę o pracę psychologa z uprawnieniami równocześnie doradcy zawodowego na ¼ etatu (realizacja szkoleń z zakresu rozwoju umiejętności społecznych, udzielanie wsparcia psychologicznego, prowadzenie warsztatów aktywnych działań na rynku pracy oraz indywidualnego doradztwa zawodowego, animowanie i prowadzenie grup wsparcia).

3. Wyeliminowanie bariery komunikacyjnej poprzez zapewnienie uczestnikom CIS dojazdu na zajęcia aktywnej integracji - zakup paliwa do dwóch busów Renault Trafic i FORD TRANSIT (bus użycza do użytkowania fundacja CAO- partner w projekcie). Wykonywanie koniecznych napraw pojazdów w sytuacjach awaryjnych w celu przywrócenia szybkiej używalności.

4.Wsparcie uczestników poprzez zapewnienie posiłku w ramach udziału w zajęciach w CIS – zakup produktów żywnościowych do przygotowywania posiłków.

5. Zapewnienie profilaktycznych badań lekarskich przed przyjęciem do CIS.

6. Wypłata uczestnikom CIS świadczenia integracyjnego w związku z realizacją przez nich Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego.

 

Zadanie 2 – Tworzenie ścieżek reintegracji ułatwiających płynne przejście uczestników CIS do zatrudnienia w podmiotach ekonomii społecznej

1.Prowadzenie warsztatu aktywizacji zawodowej – II grupa - uwzględniającego potrzeby PES/pracodawców - zatrudnienie  na umowę o pracę instruktora praktycznej nauki zawodu na pełen etat do realizacji zajęć z zakresu reintegracji zawodowej. (zadania instruktora – jak opisano w zad. 1 pkt.1)

2.Wsparcie uczestników poprzez zapewnienie odzieży roboczej oraz środków higienicznych (w związku z SARS-CoV-2)

3. Organizacja miesięcznych praktyk zawodowych w PES i u pracodawcy zewnętrznego  dla  uczestników CIS ułatwiające uczestnikom podjęcie zatrudnienia u konkretnego pracodawcy ( razem 8 osobomiesięcy)

4. W zaistniałej sytuacji pandemicznej – niepewności i rozregulowania normalnej działalności pojawiła się  też wśród uczestników potrzeba rzetelnej informacji i wsparcia w zakresie zapobiegania zakażeniu COVID oraz informacji dotyczącej szczepień.

Organizacja 2 warsztatów z pielęgniarką (w aktualnie obowiązującym reżimie sanitarnym - w warunkach pandemii SARS-CoV-2) dotyczących profilaktyki COVID-owej – tematyka warsztatów – zapobieganie zakażeniom wirusem, problematyka szczepień na SARS-COV-2.

 

PARTNERZY

  1. Fundacja Centrum Aktywności Obywatelskiej

Przedsiębiorstwo społeczne widniejące w Bazie Przedsiębiorstw Społecznych Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej. Rola partnera – udostępnienie busa do przewozu uczestników na zajęcia w CIS, prezentacja dobrych praktyk, pokazanie ścieżki przejścia z wykluczenia do zatrudnienia w przedsiębiorstwie społecznym

  1. Fundacja Rozwoju Północnej Wielkopolski

Przedsiębiorstwo społeczne widniejące w Bazie Przedsiębiorstw Społecznych Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej. Rola partnera –prezentacja dobrych praktyk, pokazanie ścieżki przejścia z wykluczenia do zatrudnienia w przedsiębiorstwie społecznym. Organizacja praktyk zawodowych dla uczestników CIS.

  1. Warsztat Terapii Zajęciowej CARITAS w Leżenicy (gmina Szydłowo)  przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym CARITAS w Pile,

organ prowadzący : Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej – partner świadczący usługi społeczne - wizyta studyjna w pracowni ogrodniczej WTZ (spotkanie plenerowe z zachowaniem aktualnie obowiązujących zasad reżimu sanitarnego) – zwiedzanie działki WTZ, zapoznanie się z pracami wykonywanymi przez uczestników i sposobem gospodarowania, wzajemna wymiana doświadczeń.

  1. TURYSTYKA AKTYWNA  "INFO-KAJAK'  TADEUSZ  OBROCKI

Wizyta studyjna u partnera , pokazanie możliwości uzyskania stażu zawodowego u przedsiębiorcy/odbycia praktyki zawodowej, a następnie możliwości  zdobycia pracy u przedsiębiorcy. Organizacja praktyk zawodowych

REZULTATY REALIZACJI ZADANIA

1.            Rezultatem realizacji zadania będzie      wzmocnienie współpracy pomiędzy CIS w Róży Wielkiej a innymi PES i pracodawcami na poziomie lokalnym;

2.            Wdrożenie ścieżek reintegracji ułatwiających absolwentom CIS Róży Wielkiej usamodzielnienie ekonomiczne.

 

3.            Bezpośrednimi efektami zrealizowanymi na rzecz uczestników zadania będą :

             dostarczenie wykwalifikowanych pracowników o umiejętnościach dostosowanych do potrzeb lokalnych pracodawców i PES

             dostarczenie uczestnikom usługi wsparcia psychologicznego, doradztwa zawodowego,

             dostarczenie uczestnikom pomocy w postaci zapewnienia posiłku

             dostarczenie uczestnikom pomocy w postaci zapewnienia dojazdu uczestników na zajęcia

             wyposażenie uczestników w ubrania robocze

4.            Poprzez realizację zadania osiągnięta zostanie zmiana społeczna : wzrośnie aktywność , zaangażowanie i umiejętność zaspokajania potrzeb życiowych własnym staraniem osób dotychczas zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Oferta reintegracyjna CIS będzie bardziej dostosowana do potrzeb konkretnych PES i pracodawców , a absolwenci CIS będą bardziej przygotowani do podjęcia w nich zatrudnienia.

Widzimy wielką potrzebę ze strony osób istnienia Centrum Integracji Społecznej, które pozwala przystosować się łagodnie do otwartego rynku pracy i wskazuje konkretne ścieżki dalszej aktywizacji. Obserwujemy, jak Uczestnicy CIS w miarę upływu czasu zmieniają swoje nastawienie, wygrywają walkę z nałogami, jak udział w zajęciach rozwija ich zdolności i umiejętności społeczne i zawodowe, jak rozbudza ich ambicje i wzmacnia poczucie własnej wartości. To wzmocnienie społeczne daje osobom więcej odwagi do wychodzenia na zewnątrz i poszukiwania zatrudnienia u pracodawców zewnętrznych.

W wyniku większej rozpoznawalności Centrum Integracji Społecznej w środowisku lokalnym i pozytywnej działalności CENTRUM na rzecz gminy, dochodzi do przełamywania barier wpływających negatywnie na przebieg procesu reintegracji występujących w społeczności lokalnej. Uczestnicy CIS zaczynają być postrzegani przez miejscową ludność jako osoby dbające o porządek, chodzące do pracy, aktywne. Zmienia to nastawienie ludzi z dotychczasowego sposobu postrzegania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przestają oni być postrzegani jako: „lenie, nieroby, klienci pomocy społecznej” , zmienia się odbiór społeczny tych osób na : „osoby starające się , pracujące, zaangażowane”.  Taka zmiana nastawienia i postrzegania osób dotychczas funkcjonujących na marginesie życia społecznego ułatwi absolwentom CIS wchodzenie na lokalny rynek pracy i usamodzielnianie się ekonomiczne. Wykorzystanie rezultatów osiągniętych w trakcie realizacji zadania w dalszych działaniach CIS – będzie przejawiało się w tym ,iż za przykładem absolwentów CIS podażą kolejne osoby. Absolwenci CIS świecąc dobrym przykładem, zachęcają w ten sposób innych, aby szli ich śladem. Pozwoli to wzmocnić i pobudzić do zmiany nastawienia i zachowania inne osoby wywodzące się ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. PES oraz pracodawcy będą bardziej otwarci na przyjmowanie do siebie absolwentów CIS. CIS będzie mógł aktywizować kolejne, chętne osoby, a absolwenci CIS staną się rzecznikami dobrej zmiany.

 

.